modrásek Police lyriky
(The shelf of lyrics)
Polička plná básní a občas i poezie
pegas
Abecedně básně       |       Abecedně autoři       

Marcela Mikulášková

První dopis tatínkovi


 

Už přestaň chodit po oblacích
a pojď si zase se mnou hrát
pořád si myslím: Teď už se mi vrací —
a chystám šachovnici
Sedáš, čelo mračíš jenom tak
pak zase se ti holky malé zželí
dávám mat
Už nějak dlouho se mi vracíš
já nemůžu si vzpomenout, jak tančí se
ten valčík doleva
A není ti tam zima? 
Naposledy jsem tě viděla bez bot
 
 Marcela Mikulášková
Marcela Mikulášková

(1951-2004)
Zjevením pro Zdenka Plachého, dramaturga brněnské scény Skleněná louka, byly verše herečky a režisérky Marcely Mikuláškové, s nimiž se seznámil nedlouho před její smrtí. Vyznává se z obdivu k této poezii v doslovu v knižním výboru z autorčiny pozůstalosti. Ten pod názvem Korále okolo hrdla (a s ilustracemi Petra Nikla) vydal brněnský Petrov.
Marcela Večeřová se narodila v Brně, v roce 1978 se provdala za Ondřeje Mikuláška (syna básníka Oldřicha Mikuláška); spolu měli syna Jana. Studovala herectví na JAMU, hrála v Divadle Husa na Provázku. Pak přesídlila do Gottwaldova a působila v temnějším Divadle pracujících. V roce 1993 se vrátila do Brna. Pracovala v dabingovém studiu, občas učila na JAMU.
Skončila špatně:
bez zaměstnání, rozvedená, sužovaná nemocemi, zmítaná roztodivnými milostnými vztahy. Našli ji mrtvou vloni 7. ledna na konečné jedné z brněnských tramvajových linek...


                                                                                                                                                  
(jch)
Zdroj: MF Dnes ze dne 26-02-2005Narodila se 31. ledna 1951 v Brně jako Marcela Večeřová.
V patnácti letech jí umírá otec, ke kterému měla velmi vřelý vztah: tato ztráta ji pronásleduje až do konce života. Po gymnáziu studuje činoherní herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. V ročníku se setkává např. s Bolkem Polívkou, Nikou Brettschneiderovou či Dášou Bláhovou, s nimiž posléze začíná v divadle Husa na provázku. Po dvouletém angažmá nastupuje v roce 1973 do Divadla pracujících v Gottwaldově, kde se seznamuje s hercem Ondřejem Mikuláškem — synem básníka Oldřicha Mikuláška. Svatba v roce 1978, téhož roku přichází na svět jejich jediný potomek, syn Jan.
Mezi její větší role patřily Irina ze Tří sester, Ismena z Antigony či Manon Lescaut. Ke konci zlínského angažmá se začíná zajímat o divadelní režii; v roce 1990 má premiéru její inscenace Williamsovy hry Království boží na zemi, později režíruje na Malé scéně Mahenova divadla hru téhož autora Báječná neděle v parku Creve Coeur.

Roku 1993 se s rodinou stěhuje ze Zlína do rodného Brna, mnoho štěstí jí však tento návrat nepřináší. Občas pracuje v dabingovém studiu, příležitostně učí na JAMU, nakonec však zůstává nezaměstnaná, vracejí se zdravotní problémy, rozvod… Činí několik marných pokusů vydat své básně.

Umírá v Brně 7. ledna 2004, ve věku nedožitých 53 let.
Korále okolo hrdla
Obálka knihy Jazykově střídmá až prostá, senzuálně i spirituálně vypjatá lyrika, v níž hluboko zespod duní osud prokletých básníků, vysoko shůry nečekaně zahřmívají blakeovsky nalité vize, ale také laskavě shlíží slunce, žertují lidé a voní květiny.
A v tomto zvláštním vnitřním prostoru nevězí schouleno obligátní básnické já, nýbrž do všech světa stran vystřeluje naléhavé, vášnivé — Ty!

Ty, tatínku, ale i Otče; Ty, můj synu, ale i Synu-Beránku; Ty, důvěrný můj milý, ale i nejdůvěrnější Bože-Milenče… Miloval mě Bůh tuto noc / jenom třináctkrát / a já jsem se ho ptala / seš ty-li vůbec chlap / když už nemůžeš.
Posmrtný debut předčasně zesnulé brněnské básnířky vychází s doslovem Zdenka Plachého.

Ilustrátor Petr Nikl
Rok vydání 2005
Rozsah 88
Vydání první
Vazba pevná
ISBN 80-7227-215-2
Doporučená cena 110 Kč

Zdroj: Nakladatelství Petrov
Připomínky k textu, prosím, poslat jako    
Stránka byla upravena programem  AceHTML Pro 5.06.1.Made with AceHTML 5 Pro.
Zdrojový kód byl po dvaceti letech (2021) zkontrolován programem HTMLPad