modrásek Police lyriky
(The shelf of lyrics)
Polička plná básní a občas i poezie
pegas
Abecedně básně       |       Abecedně autoři       

Marcela Mikulášková

Když jsem se probudila


 

Když jsem se probudila
chtěla jsem doletět do
Vesmíru,
ale on mi uletěl,
stál tam pouze
Jurij Gagarin
a pár amerických astronautů.
Tak jsem si řekla:
„Půjdu zasadit ředkvičky, mrkev, petržel." 
Jdu po lese - že to, 
Pane, nějak vyřešíš!
 
 Marcela Mikulášková
Marcela Mikulášková

(1951-2004)
Zjevením pro Zdenka Plachého, dramaturga brněnské scény Skleněná louka, byly verše herečky a režisérky Marcely Mikuláškové, s nimiž se seznámil nedlouho před její smrtí. Vyznává se z obdivu k této poezii v doslovu v knižním výboru z autorčiny pozůstalosti. Ten pod názvem Korále okolo hrdla (a s ilustracemi Petra Nikla) vydal brněnský Petrov.
Marcela Večeřová se narodila v Brně, v roce 1978 se provdala za Ondřeje Mikuláška (syna básníka Oldřicha Mikuláška); spolu měli syna Jana. Studovala herectví na JAMU, hrála v Divadle Husa na Provázku. Pak přesídlila do Gottwaldova a působila v temnějším Divadle pracujících. V roce 1993 se vrátila do Brna. Pracovala v dabingovém studiu, občas učila na JAMU.
Skončila špatně:
bez zaměstnání, rozvedená, sužovaná nemocemi, zmítaná roztodivnými milostnými vztahy. Našli ji mrtvou vloni 7. ledna na konečné jedné z brněnských tramvajových linek...


                                                                                                                                                  
(jch)
Zdroj: MF Dnes ze dne 26-02-2005Narodila se 31. ledna 1951 v Brně jako Marcela Večeřová.
V patnácti letech jí umírá otec, ke kterému měla velmi vřelý vztah: tato ztráta ji pronásleduje až do konce života. Po gymnáziu studuje činoherní herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. V ročníku se setkává např. s Bolkem Polívkou, Nikou Brettschneiderovou či Dášou Bláhovou, s nimiž posléze začíná v divadle Husa na provázku. Po dvouletém angažmá nastupuje v roce 1973 do Divadla pracujících v Gottwaldově, kde se seznamuje s hercem Ondřejem Mikuláškem — synem básníka Oldřicha Mikuláška. Svatba v roce 1978, téhož roku přichází na svět jejich jediný potomek, syn Jan.
Mezi její větší role patřily Irina ze Tří sester, Ismena z Antigony či Manon Lescaut. Ke konci zlínského angažmá se začíná zajímat o divadelní režii; v roce 1990 má premiéru její inscenace Williamsovy hry Království boží na zemi, později režíruje na Malé scéně Mahenova divadla hru téhož autora Báječná neděle v parku Creve Coeur.

Roku 1993 se s rodinou stěhuje ze Zlína do rodného Brna, mnoho štěstí jí však tento návrat nepřináší. Občas pracuje v dabingovém studiu, příležitostně učí na JAMU, nakonec však zůstává nezaměstnaná, vracejí se zdravotní problémy, rozvod… Činí několik marných pokusů vydat své básně.

Umírá v Brně 7. ledna 2004, ve věku nedožitých 53 let.
Korále okolo hrdla
Obálka knihy Jazykově střídmá až prostá, senzuálně i spirituálně vypjatá lyrika, v níž hluboko zespod duní osud prokletých básníků, vysoko shůry nečekaně zahřmívají blakeovsky nalité vize, ale také laskavě shlíží slunce, žertují lidé a voní květiny.
A v tomto zvláštním vnitřním prostoru nevězí schouleno obligátní básnické já, nýbrž do všech světa stran vystřeluje naléhavé, vášnivé — Ty!

Ty, tatínku, ale i Otče; Ty, můj synu, ale i Synu-Beránku; Ty, důvěrný můj milý, ale i nejdůvěrnější Bože-Milenče… Miloval mě Bůh tuto noc / jenom třináctkrát / a já jsem se ho ptala / seš ty-li vůbec chlap / když už nemůžeš.
Posmrtný debut předčasně zesnulé brněnské básnířky vychází s doslovem Zdenka Plachého.

Ilustrátor Petr Nikl
Rok vydání 2005
Rozsah 88
Vydání první
Vazba pevná
ISBN 80-7227-215-2
Doporučená cena 110 Kč

Zdroj: Nakladatelství Petrov
Připomínky k textu, prosím, poslat jako    
Stránka byla upravena programem  AceHTML Pro 5.06.1.Made with AceHTML 5 Pro.
Zdrojový kód byl po dvaceti letech (2021) zkontrolován programem HTMLPad